REKLAMA na ochranu prírody z domu
Vodníčatá aj počas lockdownu pomáhajú prírode!
Ako inak? Z domu!
Počas týchto jarných, síce trošku chladnejších dní sme sa so žiakmi 2. stupňa rozhodli dať svetu na známosť, že hoci prežívame ťažké chvíle počas pandémie koronavírusu a zovšadiaľ sa na nás valia samé negatívne správy o počte nakazených a obetí choroby Covid19, rozhodli sme sa aspoň takouto formou publikovať náš malý enviroprojekt zložený z ešte menších individuálnych projektíkov, ktorý chce byť poslom dobrých správ o tom, ako sme sa snažili aj z domu alebo počas prechádzok vonku pomôcť našej úžasnej prírode.
Príroda totiž tiež prežíva pandémiu! Bojuje o život kvôli nám, ľuďom, a nášmu konzumnému spôsobu života. Veď počas lockdownu ľudia musia viac „sedieť“ doma, a preto spotrebujú aj viac energie, pozerajú viac televízor, surfujú po internete, aj keď nemusia, a hlavne viac jedia a pijú rôzne nápoje, čím produkujú, samozrejme, oveľa viac odpadu. Na prírodu sa častejšie pozerajú iba z okien svojich domovov, prípadne idú na chvíľu von a sťažujú sa na iných, aký je tam neporiadok. Ale sami pre prírodu neurobia nič!
A to bola pre nás výzva! Rozhodli sme sa teda urobiť reklamu na to, ako sa dá chrániť prírodu aj z domu. Vytvorili sme množstvo plagátov, ktoré hovoria o tom, ako môžeme aj my pomôcť prírode, či už triedením odpadu, starostlivosťou o záhradu, napríklad vysádzaním a ošetrovaním stromov, pestovaním medonosných kvetov a užitočných rastlín, alebo aj starostlivosťou o zvieratká, napríklad zhotovovaním vtáčích búdok a prikrmovaním vtákov. Zároveň sme sa snažili recyklovať rôzne materiály a využiť ich na výrobu okrasných nádob či črepníkov na kvety.
Veríme, že táto naša aktivita má veľký význam! Predsa len....
... sme školou, ktorá je obklopená prírodou...
... sme školou, v ktorej sa učíme o prírode...
... sme školou, v ktorej všetkým žiakom i zamestnancom záleží na prírode!
Preto sme sa rozhodli učiť sa o prírode priamo v prírode, a to v našej jedinečnej exteriérovej EKO-učebni na školskom dvore, sťaby v záhrade s ovocnými stromčekmi a kríkmi, s kvetinovou skalkou a bylinkovou špirálou, s kompostom a vyvýšenými záhonmi plnými kvetov i zeleniny, teda mimo ruchu mesta a v blízkosti žblnkotajúceho potoka.
A to nie je všetko! Na dotváraní Ekoučebne usilovne pracujeme aj naďalej, dopĺňame jej vybavenie a snažíme sa ju skrášľovať aj našimi projektmi o prírode.
Už teraz sa s príchodom teplejších dní tešíme na chvíľu, kedy sa všetci konečne vrátime do školy a budeme sa môcť učiť na čerstvom vzduchu, ktorý je pre naše zdravie nielen v tejto „rúškovej a respirátorovej dobe“ obrovským darom.