Školský špeciálny pedagóg
Základné informácie
Škola otvorená všetkým deťom je jednou z myšlienok inklúzie i našej základnej školy.
Inkluzívne vzdelávanie je spoločné vzdelávanie všetkých žiakov bez ohľadu na ich vývinové charakteristiky, s rešpektovaním ich individuálnych osobitostí. Inklúzia v sebe zahŕňa odstránenie vylúčenia, diskriminácie a bariér vo vzdelávaní. Takisto upevňovanie hodnôt, ako je rovnocennosť, spolupatričnosť, rešpektovanie rozmanitosti – veď predsa keď budeme súdiť rybu podľa jej schopnosti vyšplhať na strom, bude celý život veriť, že je hlúpa.
Každé vzdelávanie si vyžaduje tím odborníkov, ktorí sa budú podieľať na vzdelanostnom i výchovnom aspekte žiaka. Aj vzdelávanie v princípoch inklúzie si vyžaduje ľudí, ktorí sa budú pričiňovať pri úprave podmienok vzdelávania či vytváraní podpory pre žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP).
Aj tento školský rok je k dispozícii školský špeciálny pedagóg, ktorý:
- je vnímaný ako podporná poradenská služba v ZŠ,
- je koordinátorom vzdelávania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- je koordinátorom individuálnych vzdelávacích plánov a podporných opatrení pre žiakov – so ŠVVP, deti cudzincov, deti v kríze a pod.
Práca školského špeciálneho pedagóga
Základom je priama práca so žiakmi so ŠVVP, ale i so žiakmi bez ŠVVP, ktorí potrebujú istý druh podpory pri ich výchovno-vzdelávacom procese. Školský špeciálny pedagóg pracuje so žiakmi najmä počas vyučovania, kedy realizuje intervenciu. V rámci intervencií vedie výchovno-vzdelávaciu činnosť v rámci špeciálnopedagogickej podpory, kde sa zameriava na rozvíjanie a stimulovanie oslabených oblastí vo vývine či schopnostiach a vedomostiach žiakov. Upevňuje prácu s kompenzačnými pomôckami, dbá na relaxáciu i oddych v Snoezelen miestnosti. Nadväzuje na preberané učivo z jednotlivých predmetov, ktoré následne môže so žiakmi precvičovať či fixovať.
Školský špeciálny pedagóg vedie podľa potreby aj konzultácie s rodičmi. Obsahom týchto stretnutí je oboznámenie sa s postupom vzdelávania daného žiaka, ale i spolupráca pri zdolávaní špecifických problémov. Rodičov oboznamuje s individuálnym vzdelávacím plánom žiaka i možnosťou zabezpečenia podporných opatrení. V spolupráci so školským špeciálnym pedagógom, v prípade ťažkostí, je možné žiaka prihlásiť na diagnostické, resp. rediagnostické vyšetrenie do poradenského zariadenia. Ďalej okrem poradenských zariadení úzko spolupracuje aj s ostatnými členmi pedagogického zboru – školského podporného tímu – ktorí sa spoločne podieľajú na výchovno-vzdelávacom procese žiakov.
Kontakt
Mgr. Daniela Bujňáková
daniela.bujnakova@gmail.com
0948 592 153
Konzultačné hodiny pre rodičov - po dohode
Utorok 13,30 - 15,30 hod.
Konzultačné hodiny pre učiteľov
Štvrtok 13,30 - 15,30 /prípadne podľa potreby/